Piramida żywieniowa WHO
Wydarzenie

Dziś obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania – 8 listopada.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”) został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro-Toques – organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest:

  • promowanie zdrowego jedzenia wśród wszystkich grup wiekowych,
  • popularyzacja dobrych nawyków żywieniowych wśród dorosłych i dzieci,
  • szerzenie nawyków spożywania regularnie posiłków oraz
  • informowanie o konsekwencjach złej diety.

Na pewno często zastanawiasz się, czy w Twojej diecie nie zabrakło ważnych składników (np. ryb, owoców, warzyw). Powstrzymujesz się od jedzenia słodyczy? Sprawdzasz, czy nie masz problemów z odpowiednią wagą ciała? Zdrowa dieta jest podstawą dobrego zdrowia. Jeśli te pytania już kiedyś pojawiły się w twojej głowie, zwróć uwagę na piramidy żywieniowe układane i udostępniane przez różne organizacje zajmujące się żywieniem.

Zasady, którymi warto kierować się w odżywianiu, powinny być dobierane indywidualnie.

Piramida żywieniowa WHO. Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Zauważ, że piramida WHO nie wyklucza żadnego z produktów, dopuszcza suplementację i możesz dostosować ją do swoich wymagań. Pamiętaj, że ruch, gimnastyka i trening są zawsze podstawą dobrego zdrowia. Zobacz! One są na samym dole piramidy, są podstawą zdrowego życia.

Jeśli wszystkie nakazy i zakazy wydają Ci się obce lub po prostu ich nie czujesz i nie rozumiesz, skorzystaj z intuicji. Poczuj swój organizm i ułóż mu piramidę żywieniową, która jest dla Ciebie idealna. Ale nie zapominaj o treningu!

Możesz też skorzystać z moich przepisów na napoje izotoniczne.

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania niech będzie okazją do tego, aby zadbać o zdrowe życie swoje i najbliższych.

Czuję, że sytuacja pandemiczna COVID19 jest czynnikiem, który zmieni nasze nawyki żywieniowe. Każdy z nas widzi, że musimy podnosić odporność swojego organizmu wszystkimi możliwymi metodami:

  • dietą,
  • treningiem,
  • odpoczynkiem,
  • suplementacją.

Przez tę kryzysową sytuację zwiększa się nasza świadomość związana ze zdrowym odżywianiem i zdrowym życiem.

Zadbamy o aktywność fizyczną rozplanowanie posiłków zgodne z naszymi potrzebami. Wsłuchajmy się w nasze ciało, bo ono powie nam, czego potrzebuje.

Zakończenie

I to już wszystko na dziś. Mam nadzieję, że ten temat jest dla Was interesujący i że zachęciłam Was do odkrywania tajemnic własnego ciała. Jeśli chciałybyście przeczytać o innych sprawach z tej tematyki, to napiszcie o tym w komentarzach pod tym artykułem. Jeżeli coś pominęłam, a chciałybyście o tym przeczytać, to również piszcie komentarze pod tym artykułem. Jeśli macie propozycje innych tematów, to zapraszam do dzielenia się nimi pod tym artykułem albo wysłania wiadomości przez formularz na dole podstrony Moja filozofia.