
Nasze życzenia, pragnienia i cele, czyli motywacja do działania.
Psychologowie uważają, że motywacja do działania jest zakorzeniona w podstawowych impulsach wewnętrznych człowieka, które prowadzą go do optymalizacji samopoczucia, zminimalizowania bólu fizycznego i zmaksymalizowania przyjemności.
Dlatego motywacja opisuje pragnienia lub potrzeby, które kierują człowiekiem aż do osiągnięcia celu. Przede wszystkim jest to chęć zachowania lub działania w sposób, który spełni określone życzenia, pragnienia lub cele. Starsze teorie motywacji głosiły, że racjonalne myślenie i rozum są wiodącymi czynnikami w motywacji człowieka. Jednak psychologowie uważają teraz, że motywacja może być zakorzeniona w podstawowych impulsach optymalizujących samopoczucie, minimalizujących ból fizyczny i maksymalizujących przyjemność.

Motywacja do działania. Czynniki biologiczne i środowiskowe.
Motywacja do działania jest zwykle podzielona na popędy i motywy. Popędy są przede wszystkim biologiczne, takie jak pragnienie, głód, senność i potrzeba rozmnażania się. Motywy są napędzane przede wszystkim przez mechanizmy społeczne i psychologiczne, takie jak praca, rodzina i związki. Motywację do działania mogą stymulować niewygodne lub nieprzyjemne warunki, lub zdarzenia (wstrząsy, głośny hałas lub nadmierne ciepło, lub zimno mogą zmotywować nas do poszukiwania lepszych warunków) lub przyciąganie pozytywnych lub przyjemnych warunków, lub wydarzeń (takich jak jedzenie). Motywuje nas również, gdy brakuje nam czegoś, czego chcemy lub potrzebujemy, na przykład odpowiedniego odżywiania lub kontaktów towarzyskich.
Motywacja do działania może być wewnętrzna lub zewnętrzna.
Zachowania motywowane wewnętrznie, np.: jeśli jesteś na studiach, ponieważ lubisz się uczyć, chcesz stać się wszechstronną osobą. Osoby, które są wewnętrznie zmotywowane, będą lepiej wykonywać zadania i doskonalić umiejętności. Wewnętrzna motywacja do działania ma tendencję do silniejszego pchania ludzi do celu, dlatego ich osiągnięcia są bardziej satysfakcjonujące.
Zachowania motywowane zewnętrznie są wykonywane, aby otrzymać coś od innych. Np.: wielu sportowców kieruje się celem, jakim jest puchar w zawodach i otrzymanie pochwał od fanów. Nie kierują się osiąganą satysfakcją, jaką mogą czerpać z treningu.
Motywacja wewnętrzna skutkuje poczuciem autonomii, mistrzostwa i celu. Podczas gdy, zewnętrzna motywacja jest oparta na karach i nagrodach. W rzeczywistości nasze motywacje są często mieszanką obu tych czynników, a ich wzajemna zależność może się zmieniać w czasie. Może to prowadzić do wygaszenia wewnętrznej motywacji i uzależnienia się od zewnętrznych nagród za wyniki – ten efekt jest znany jako efekt nadmiernego usprawiedliwienia.
Motywacja do działania a emocje.
Emocje i motywacja do działania to dwie różne rzeczy.
Emocja jest subiektywnym stanem istnienia, który często opisujemy jako uczucie.
Z kolei motywacja do działania bierze się z pragnień i potrzeb, które ukierunkowują zachowania jednostki tak, aby zmierzała do określonego celu.
Emocje i motywacja są ze sobą jednak powiązane: obie wpływają na zachowanie i mogą prowadzić do działania. Sama emocja może działać jako motywator, ale zwykle krótkotrwale. Na przykład:
- emocja strachu może zmotywować osobę do opuszczenia stresującej sytuacji,
- emocja szczęścia może zmotywować osobę do większej produktywności przy projekcie, który wzmacnia tę emocję.
Hierarchia potrzeb
Jedną z teorii motywacji jest hierarchia potrzeb, którą zaproponował amerykański psycholog Abraham Maslow w 1943 roku. Według Maslowa ludzie z natury dążą do doskonalenia się i do samorealizacji – poprzez stopniowe spełnianie pragnień począwszy od jedzenia i bezpieczeństwa, skończywszy na pragnieniach wyższego rzędu jak miłość, poczucie przynależności i poczucie własnej wartości.
Ostatecznie Maslow rozszerzył teorię o pragnienie autotranscendencji: ludzie osiągają szczyt rozwoju i odnajdują najwyższy sens życia, kiedy nie zajmują się już samym sobą. Chociaż uniwersalność teorii Maslowa została zakwestionowana, wielu uważa, że zawiera ona podstawowe prawdy o ludzkiej motywacji.
Skąd się bierze motywacja do działania?
Ludzi mogą motywować zewnętrzne bodźce, takie jak:
- motywacja do pracy za wynagrodzeniem,
- wewnętrzna przyjemność,
- motywacja do tworzenia dzieł sztuki w wolnym czasie,
- ciekawość,
- potrzeba autonomii,
- potwierdzenie własnej tożsamości i przekonań,
- tworzenie pozytywnego obrazu siebie,
- chęć uniknięcia potencjalnych strat.
Impulsy zewnętrzne mogą krótkoterminowo zwiększyć motywację do działania, ale z czasem mogą słabnąć.
Dlatego motywacja wewnętrzna to:
- popęd, który pochodzi wyłącznie z wnętrza;
- nie jest spowodowana żadną nagrodą, terminem lub presją z zewnątrz.
Na przykład ludzie, którzy są wewnętrznie zmotywowani do biegania, robią to, ponieważ kochają samo bieganie i jest to ważna część ich osobowości oraz rozkładu dnia.
Czy można czuć się bardziej zmotywowanym?
Bezsprzecznie czasami możesz czuć się tak, jakby motywacja do działania całkowicie Cię opuściła – i to jest w porządku. W takiej sytuacji usiądź wygodnie w fotelu i przez chwilę nie rób nic. Nawet pozwól sobie poczuć dyskomfort z tego powodu i przeprowadź rozmowę ze sobą. Przyznaj się, że jesteś zmęczona, a następnie rzuć sobie wyzwanie. Takie podejście daje miejsce na negatywne myśli i uczucia, jednocześnie pomagając zmienić zakorzenione wzorce.
Zainspiruj się też Treningiem mentalnym.
Choroby i patologie.
Nie można nie wspomnieć, że ludzie cierpią na szereg zaburzeń motywacji, które można podzielić na dwie odrębne kategorie.
Pierwszą kategorię stanowią apatia i patologiczne deficyty motywacji powszechnie obserwowane u pacjentów ze schizofrenią i zaburzeniami afektywnymi, na przykład z depresją.
Druga kategoria to problematyczne ekscesy w zachowaniu, w tym nałogi, patologiczne niewłaściwe kierowanie motywacją, na przykład podejmowanie działań nadmiernie ryzykownych.
Naukowcy zajmują się opracowaniem metod leczenia zaburzeń motywacji. Dlatego szukają dokładnego zrozumienia jak
- zachodzi motywowane zachowanie,
- jak jest ono dynamicznie regulowane w normalnych warunkach
- i jak jest zaburzane w chorobie.

Motywowanie niezmotywowanych do aktywności fizycznej.
Wiele osób nie angażuje się w zachowania prozdrowotne, które przyniosłyby istotne korzyści zdrowotne. Badania wykazały, że aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, niepalenie i picie alkoholu z umiarem prowadzi do opóźnienia zgonu o 11-14 lat.
Okazuje się, że rozmowa motywacyjna jest najlepszym podejściem w doradzaniu takim osobom. Pod warunkiem, że doradcy dobrze dostosują taką rozmowę do osób niezmotywowanych do zmiany i skoncentrują się na budowaniu motywacji do zmiany zachowania i zmniejszaniu oporu przed zmianą.
Co doradcy i psychologowie mówią o motywacji do działania?
Miłosz Brzeziński o motywacji.
Cyt.: „My, będąc młodzi, często myślimy, że życie może być -przepraszam za mój francuski – megazajebiste cały czas. Nie może być. Nawet farmacja sobie z tym nie radzi.”
Cyt.: „Bo teraz motywacja jest, mam zapał, ale dwa dni później to mija. Chwile motywacji bardzo szybko odchodzą, a zbudowanie czegoś trwałego wyłącznie na niej jest niemal niemożliwe. Człowiek jest sumą swoich nawyków. Ludzie, którzy osiągają w życiu sukces twierdzą, że nie można się zastanawiać, czy masz na coś ochotę, tylko po prostu to robisz. Trzeba rano wstać i zrobić to, co musimy zrobić. A motywacja, bądź jej brak, jest problemem wyłącznie bogatych ludzi. Motywacja trwa zbyt krótko, by mogła przejść w nawyk. Nasz mózg musi mieć wszystko poukładane. Wstajemy rano do pracy i nie zastanawiamy się nad tym, co robimy. Jedziemy do biura na „autopilocie”. Niestety, nawyki szybko stają się uzależnieniami. Problem polega na tym, że nie zdajemy sobie z nich sprawy, nie zwracamy uwagi na to, co robimy, dopóki ktoś nie zwróci nam na to uwagi”.
Katarzyna Miller o motywacji.
Cyt.: „Już dawno temu odkryłam, że dobrze mieć męża, bo zawsze on jest winien, mam na kogo zwalić to, że jest mi źle, że nic mi się nie podoba. jeśli mamy w sobie złość i niechęć, kiedy jesteśmy z siebie niezadowoleni, to zaraz znajdzie się coś, co przeszkadza nam w drugim człowieku.
Żyjemy w innej codzienności niż jeszcze rok temu, ale to czas, który może cechować się pewnym rodzajem ciekawości. Możemy się sobie przyjrzeć, co się w nas zmieniło, jacy jesteśmy dzisiaj, […]. Trochę mnie bawi, a trochę zasmuca, że teraz psychologów się pyta, co robić, jak żyć. A trzeba żyć tak, jak potrafimy. Faktycznie, można wykorzystać obecną sytuację na pewną refleksję, na zatrzymanie się, […].
To znowu nasz wybór. Jak chcesz robić ten obiad, to rób. A jeśli nie masz na to ochoty, zamów jedzenie, albo lepiej – idź i usiądź koło niego mówiąc: a może byśmy coś zjedli, ja obiorę ziemniaki, a ty pokroisz marchewkę, bo robisz to najlepiej na świecie, a już na pewno lepiej ode mnie. […].”
Jacek Walkiewicz o motywacji.
Zakończenie
I to już wszystko na dziś. Mam nadzieję, że ten temat jest dla Was interesujący i że zachęciłam Was do odkrywania tajemnic własnego ciała i umysłu. Jeśli chciałybyście przeczytać o innych sprawach z tej tematyki, to napiszcie o tym w komentarzach pod tym artykułem. Jeżeli coś pominęłam, a chciałybyście o tym przeczytać, to również piszcie komentarze pod tym artykułem. Jeśli macie propozycje innych tematów, to zapraszam do dzielenia się nimi pod tym artykułem albo wysłania wiadomości przez formularz, który znajduje się na dole podstrony Moja filozofia.
#motywacja #motywacjadodziałania #motywacjadotreningu #pragnieniaipotrzeby #walkaboutrun #zdroweżyciejestproste.
Źródła:
- Defining Motivation – https://courses.lumenlearning.com/boundless-psychology/chapter/introduction-to-motivation/
- Motivation – https://www.psychologytoday.com/intl/basics/motivation
- The Behavioral Neuroscience of Motivation: An Overview of Concepts, Measures, and Translational Applications – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4864984/
- The Emerging Neuroscience of Intrinsic Motivation: A New Frontier in Self-Determination Research – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5364176/
- Motivating the unmotivated: how can health behavior be changed in those unwilling to change? – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4468355/
- Miłosz Brzeziński – Dlaczego nie każdy może osiągnąć to, co chce? | Akademia Dolce Vita – https://www.youtube.com/watch?v=1XVoCxNZwq8&list=WL&index=6
- Miłosz Brzeziński: brak motywacji jest problemem wyłącznie bogatych ludzi – https://www.polskieradio.pl/10/483/Artykul/819671,Milosz-Brzezinski-brak-motywacji-jest-problemem-wylacznie-bogatych-ludzi
- Miller: mówienie, że nie mamy dla siebie czasu, było świetną wymówką – https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/miller-mowienie-ze-nie-mamy-dla-siebie-czasu-bylo-swietna-wymowka/2h6e9fv
- TEDx Talks, Pełna moc możliwości: Jacek Walkiewicz at TEDxWSB – https://www.youtube.com/watch?v=ktjMz7c3ke4
- TEDx Talks, Pelna moc odwagi: Jacek Walkiewicz at TEDxCzwartekHillCinema – https://www.youtube.com/watch?v=B6tVati7H3Y

