Wellness
Kondycja

Wellness czyli Pomyślność. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wellness – 13 czerwca.

Wellness to termin, który został wprowadzony w latach 50. XX wieku przez Halberta L. Dunna. To filozofia życia, która głosi, że tylko równowaga pomiędzy ciałem i umysłem pozwoli człowiekowi osiągnąć pełną harmonię. Filozofia wellness to przede wszystkim zrozumienie, że zdrowie, dobra kondycja psychiczna i fizyczna, szczupła sylwetka zależą tylko i wyłącznie od nas. To określenie oznacza stan zjednoczenia umysłu, ciała i ducha, to stan, w którym panuje uczucie dobrobytu. Wellness to trend, w którym najważniejszym punktem jest zdrowy styl życia. Dbałość o zdrowie i sylwetkę to podstawowe filary, które sprzyjają doskonałemu samopoczuciu i równowadze w organizmie.

Społeczność, która opiera się na zasadach wellness, to taka, dla której najważniejszymi rzeczami są zdrowie i energia.

Do osiągnięcia i utrzymanie dobrego samopoczucia przybliżają: regularne badania medyczne, w tym zdrowia psychicznego, aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, samozadowolenie finansowe, produktywność, a także unikanie niekorzystnych czynników np. autodestrukcyjnych zachowań. Wellness można również określić jako stan równowagi organizmu, który powoduje, że organizm nie odczuwa przemęczenia, nie grożą mu stany depresyjne ani choroby.

Wellness – pij wodę.

Zwolennicy wellness regularnie dbają o siebie, aby poprawić swoje zdrowie fizyczne, psychiczne, emocjonalne, duchowe w danej sytuacji środowiskowej, społecznej czy zawodowej. Aby te zabiegi odniosły skutek, potrzebna jest również dobra dieta. Osoby, które uprawiają wellness, nie zapominają o zdrowym odżywianiu. Regularnie detoksykują swój organizm m.in poprzez picie wody z cytryną.

Wellness – dieta.

Zbilansowana dieta i woda są tak samo ważne. Nasze samopoczucie bardzo dużo zależy od naszych nawyków żywieniowych. Należy dostarczać organizmowi zróżnicowanego pożywienia, dużo owoców i warzyw. Niezbędnym elementem jest woda. Zaleca się picie sześciu do ośmiu szklanek dziennie wody.

Wellness to wszystkie elementy, które budują styl życia, który pozwala na zachowanie energii przez długie lata. Zdrowy styl życia może ochronić nas przed chorobami cywilizacyjnymi, tj. cukrzycą, miażdżycą i chorobami serca. Stosowanie się do zasad wellness przynosi również dużo radości, energii, zgrabną sylwetkę i wzmacnia odporność. Dlaczego więc nie wypróbować takiego modelu życia?

Wellness to określenie, które nie ogranicza się do zażywania zabiegów kosmetycznych i relaksacyjnych, jak to jest w przypadku spa. Pomyślność to cała filozofia, która ma odnosić się do zdrowego trybu życia oraz dobrego samopoczucia. Jest więc o wiele szerszy niż termin „spa”. Można też stwierdzić, że spa stanowi element tej filozofii. Jednak nie jest to do końca prawdą, ponieważ można praktykować równowagę w życiu bez korzystania z profesjonalnych zabiegów spa. Wszystkie praktyki mają składać się na utrzymanie równowagi ciała i ducha, która pozwala na osiągnięcie stanu pomyślności.

Wellness – aktywność fizyczna

Elementem wellness jest przede wszystkim aktywność fizyczna. Najlepiej znaleźć taką dyscyplinę sportu, aby w dobry dla samej siebie i przyjemny sposób spędzać czas aktywnie. Dla jednych wystarczy codziennie pocić się przez 30 minut dla innych to za mało. Podczas aktywności fizycznej nasz organizm wydziela endorfiny, czyli hormony szczęścia – wywołujące zadowolenie z życia.

Na tę filozofię składają się (przede wszystkim) trzy praktyki:

  • aktywność fizyczna

Nie namawia się na bieganie w maratonach, ale regularne uprawianie ulubionego rodzaju aktywności fizycznej. Mogą być to bieganie, energiczne spacery, jazda na rowerze bądź rolkach, joga czy sporty zespołowe, jak siatkówka czy piłka nożna. Najważniejsze jest, aby dostosować sposób aktywnego spędzania czasu do własnych potrzeb.

  • zdrowa dieta

Należy wybierać owoce i warzywa ponad produkty przetworzone. Także powinno się sprawdzać pochodzenie produktów – wybierać żywność BIO z ekologicznych źródeł.

  • odrzucenie używek

Bardzo ważne jest odrzucenie wszelkich używek, które zawsze wpływają negatywnie na organizm. Mam na myśli nadużywanie alkoholu, picie napojów zawierających kofeinę (w tym kawa) oraz palenie papierosów. Zamiast tego w ramach tej filozofii rekomendowane jest picie herbat oraz ziół, a także dostarczanie organizmowi wymaganej ilości wody w ciągu dnia.

Wellness to filozofia życia, zgodnie z którą dąży się do osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia, sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia.

Zakończenie

I to już wszystko na dziś. Mam nadzieję, że ten temat jest dla Was interesujący i że zachęciłam Was do odkrywania tajemnic własnego ciała. Jeśli chciałybyście przeczytać o innych sprawach z tej tematyki, to napiszcie o tym w komentarzach pod tym artykułem. Jeżeli coś pominęłam, a chciałybyście o tym przeczytać, to również piszcie komentarze pod tym artykułem. Jeśli macie propozycje innych tematów, to zapraszam do dzielenia się nimi pod tym artykułem albo wysłania wiadomości przez formularz na dole podstrony Moja filozofia.